Medaile jsou doma. Česká výprava se vrátila ze Sarajeva

Zlato hokejového týmu a bronz snowboardistky Marie Kreisingerové. S dvěma cennými kovy se v sobotu odpoledne vrátila česká výprava mladých olympioniků z Evropského olympijského festivalu mládeže (EYOF). V Sarajevu reprezentovalo Českou republiku 53 sportovců v osmi sportech.

„Z obou, nebo vlastně všech dvaceti jedna medailí máme velkou radost, i když pro nás na mládežnických olympiádách nejsou tím nejdůležitějším ukazatelem. Řada sportovců startovala poprvé v kariéře na velké mezinárodní akci, nasbírala nesmírně cenné zkušenosti a vyzkoušela si na vlastní kůži atmosféru olympijské události,“ uvedl Martin Doktor, šéf výpravy.

První českou medaili získala patnáctiletá snowboardistka Marie Kreisingerová, která vybojovala bronz v disciplíně slopestyle. „Z medaile mám velkou radost. Povedlo se mi všechno, co jsem chtěla, a bronz je super odměnou,“ povídala.

Na Kreisingerovou navázal tým hokejistů do sedmnácti let, který na úvod festivalu senzačně porazil Rusko (2:1), pak Švýcarsko (3:0) a ve třetí třetině finále otočil nepříznivý stav proti Bělorusku a zvítězil 3:1.

„Možná je to naposledy v životě, co jsme hráli olympijský turnaj. Je to úžasný pocit, na který jen tak nezapomeneme. Celou akci jsme si ohromně užili a zlatá medaile je parádní tečkou,“ řekl kapitán hokejistů Michal Gut, který už má za sebou extraligové starty za chomutovské Piráty.

Oporami týmu byli i brankář Jan Bednář, který má extraligové zkušenosti z Karlových Varů, nebo Tobiáš Handl z Olomouce, jenž nesl českou vlajku na slavnostním zahájení olympiády.

„Do turnaje jsme vstupovali s tím, že ho chceme celý vyhrát. Odrazili jsme se od úvodní výhry nad Ruskem a ve finále splnili roli favorita, i když to pro kluky bylo psychicky hodně složité. Ale zvládli to a já je musím pochválit,“ hodnotil vystoupení hokejového týmu hlavní trenér Karel Beran.

Na hokejových zápasech vytvořili ostatní čeští sportovci parádní kulisu. „Těší mě, že se hokejisté rozhodli na olympiádu vyslat svůj tým, byť měli předtím jiný turnaj ve Švédsku, ze kterého část hráčů přiletěla přímo do Sarajeva. Na zápasech byla super atmosféra a úspěch celou výpravu stmelil,“ doplnil Doktor.

Brankář Jan Bednář a obránce Ondřej Baláž byli dokonce vyhlášeni nejlepšími hráči turnaje.

Dvě čtvrtá místa

Medaili měla na dosah i biatlonistka Bára Babánková, ale ve sprintu na šest kilometrů skončila čtvrtá. K zisku cenného kovu měl blízko také běžec na lyžích Mathias Vacek, jehož bratr Karel je považovaný za velký talent české cyklistiky. Mathias se věnuje oběma sportům a v Sarajevu byl na 7,5 kilometrech klasicky čtvrtý.

Na Evropském olympijském festivalu mládeže startují sportovci ve věku 14 až 18 let. Z posledního zimního EYOF v tureckém Erzurumu před dvěma lety přivezli Češi tři medaile.

Foto: Jan Malý/ČOV

Novinky nejen ze zákulisí nezapomeňte sledovat i na našich komunikačních kanálech!

foto dne

pic02

Flash news

Výprava je doma!

V sobotu po druhé hodině odpoledne se výprava českých olympioniků vrátila do Prahy. Gratulujeme všem sportovcům ke skvělé reprezentaci!

Olympijský festival je u konce

Slavnostním ceremoniálem skončil v pátek večer Evropský olympijský festival mládeže v Sarajevu. Češi na něm vybojovali dvě medaile: zlato z hokejového turnaje a bronz ze slopestylu zásluhou Marie Kreisingerové.

Social hub

Olympijský tým

️‍♂️ Golfista Ondřej Lieser se po triumfu ve finále evropské Challenge Tour posunul ve světovém žebříčku na 179. místo. Dostal se tak mezi šedesátku hráčů pro olympijské hry a aktuálně by jel do Tokia. ⛳️ t.co/SvT051GQDo t.co/gyr5CKmut5

Olympijský tým

️ „Mám štěstí, že mi handicap při sportu vůbec nepřekáží. Trénuji se zdravými sportovci, kteří mě obdivují a vždy mi fandí." ‍♀️ Sprinterka Tereza Jakschová se narodila bez části levé ruky. Nyní patří k velkým nadějím @paralympicsCZ. Jejím největším snem je závodit v Tokiu. t.co/VmaUB9SnXh

Olympijský tým

@KohyCZ @Tumazde ️ „Nenávidět neumím a jsem tomu rád. Když pro nic jiného, tak už proto, že nenávist kalí zrak a tím znemožňuje hledat pravdu.“ Václav Havel ❤️ t.co/MlKuUG4eyn